-

kms : Łodzianin, o którym Ślązacy mówią "on jest nasz", sercem w lasach, skałach i górach

Siedemdziesiąt sześć tysięcy

Do napisania swojego pierwszego artykułu zbierałem się, niczym przysłowiowa sójka, przez lata. Swój pierwszy wpis chciałem poświęcić Łodzi, rodzinnemu miastu, bądź Katowicom, które powoli stają się nowym domem, czy też ciekawym miejscom, które odkrywam podczas pieszych i rowerowych wycieczek, bądź ciekawemu wydarzeniu, jak choćby jesiennej sesji reaktywowanego Latającego Uniwersytetu Leszczynowego AD 2021. Ale wpis ten poświęcę nie miejscu, nie wydarzeniu, a nowej, ważnej liczbie, o której dzieci będą uczyć się w szkołach już za chwilę.

 

Tytułem wstępu, poprzednią sobotę spędziłem wraz z narzeczoną w Kazimierzu Dolnym. Razem, choć osobno, ja na sesji LUL, a wybranka mego serca spacerując po Kazimierzu i okolicach. Natomiast niedzielę postanowiliśmy spędzić aktywnie w Górach Świętokrzyskich. Trasa pieszej wycieczki wiodła z Nowej Słupi, przez bazylikę Trójcy Przenajświętszej na Świętym Krzyżu, Łysą Górę, przełęcz Świętego Mikołaja, na Łysicę, a następnie powrót tą samą trasą. Na Świętym Krzyżu, przed bazyliką, zgromadzony był wcale duży tłum odświętnie ubrany, co mogło nie dziwić, z racji niedzieli, ale warta honorowa wokół ciężarówki z krzyżem oraz liczne grono oficjeli było już widokiem niecodziennym. Weszliśmy tylko na chwilę tylko na chwilę do bazyliki, ale nasza obecność, ze względu na charakterystyczną dla turystyki górskiej odzież i plecaki, była dla zgromadzonych w świątyni osób, niczym but w butonierce. Swoim niedopasowaniem zakłócaliśmy podniosły nastrój ceremonii, która miała się za chwilę rozpocząć. Opuszczając mury kościoła zauważałem jeszcze terminal zamiast skarbonki na datki, wody święconej na próżno było szukać.

 

Wycieczka musiała zostać skrócona, było zbyt późno. Zawróciliśmy w dwóch trzecich trasy, nie dochodząc do przełęczy, idąc po własnych śladach i ciesząc się ostatnimi promieniami słońca. Na Święty Krzyż dotarliśmy już o czołówkach, weszliśmy do opustoszałego kościoła na krótką modlitwę, a po wyjściu wzrok nasz przykuł iluminowany, świeżo osadzony, krzyż. Na tablicy pamiątkowej, którą widać na zdjęciu, można dostrzec dostrzec dwie liczby: tytułowe siedemdziesiąt sześć tysięcy oraz pięć milionów. Te liczby to odpowiedniki starych czterdziestu tysięcy (w domyśle sowieckich oficerów zamordowanych z rozkazu Stalina) oraz starych sześciu milionów (w domyśle Żydów wymordowanych z rozkazu Hitlera). Nikt nie będzie kwestionował tych liczb, nikt nie będzie ich weryfikował, to jest kamień węgielny nowej rzeczywistości. Kamień poświęcony.

 

Zdjęcia:



tagi: święty krzyż  kamień węgielny 

kms
1 listopada 2021 10:20
19     2077    11 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

jolanta-gancarz @kms
1 listopada 2021 10:41

Trzy zdania - cztery kłamstwa! W tym podpis. Szatan, ojciec kłamstwa, musiał patronować tej inicjatywie. Pytanie, kto ją sfinansował?

Straszne, na Świętym Krzyżu...

zaloguj się by móc komentować

jestnadzieja @jolanta-gancarz 1 listopada 2021 10:41
1 listopada 2021 11:05

Co za bezczel wypowiedzial sie w imieniu narodu polskiego???  Stanowczo protestuje

zaloguj się by móc komentować

jestnadzieja @kms
1 listopada 2021 11:18

Natomiast sam krzyz i modlitwa swietego Zacharego - dobra rzecz. 

https://www.swietykrzyz.pl/aktualnosci/1769

 

Ciekawa jestem kto porwal sie (w sytuacji zamieszania statystycznego na calym swiecie) na te liczby na tablicy. Jakas oddolna, niesprecyzowana chyba inicjatywa..Moze Oblaci wiedza.

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @jolanta-gancarz 1 listopada 2021 10:41
1 listopada 2021 11:21

Inicjator i "pomysłodawca" - beneficjent pieniędzy kowidowych, lekarz zaangażowany w zwalczanie tzw.pandemi zdalnej, Zbigniew Karawaka, obecny wojewoda. To inicjatywa prywatna, a pieniądze dali niewiadomi sponsorzy...

Inicjatywę wsparli biskup kielecki Jan Piotrowski oraz biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz...

 

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @jestnadzieja 1 listopada 2021 11:05
1 listopada 2021 11:23

"prywatny" naród się wypowiedział najwyraźniej

zaloguj się by móc komentować


jestnadzieja @ainolatak 1 listopada 2021 11:21
1 listopada 2021 11:25

Wkradl sie blad. Karawaka, to krzyz morowy, a pan wojewoda to Zbigniew Koniusz. 

https://www.radio.kielce.pl/wiadomosci/krzyz-morowy-stanie-na-swietym-krzyzu,137622

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @jestnadzieja 1 listopada 2021 11:25
1 listopada 2021 11:27

Koniusz, Koniusz, bezwidnie dostał ode mnie przydomek ;))

zaloguj się by móc komentować

jolanta-gancarz @ainolatak 1 listopada 2021 11:21
1 listopada 2021 11:38

Dzieki za szczegółowe informacje. Pan wojewoda chyba swoje wystąpienia zaczyna od słów: We the People... Dobrze,że nie L' Etat s'est moi.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @kms
1 listopada 2021 12:48

Osobliwa data 24.10.2021 czyżby 'pandemia' została już odgwizdana? W mediach mi dostępnych pandemiczny szum propagandowy trwa.

 

Krzyż morowy + tablica [beton czy marmur obrobiony?] gładka oraz te protezy cyfrowe  '5' + '6' a wtenkraju '76' + '3'. 

5 = 15 to jednak globalne odniesienie czytaj route '66' jak i 7+6=13 też piękne.  

 

Fartuszkowi okultyści panami sytuacji a ta picPandemia ponad podziałami.

zaloguj się by móc komentować

Paris @jolanta-gancarz 1 listopada 2021 10:41
1 listopada 2021 15:24

Tak...

...  chucpa  niebywala  !!!

zaloguj się by móc komentować

Paris @ainolatak 1 listopada 2021 11:21
1 listopada 2021 15:28

Dzieki  za  te  wiedze...

...  licze,  ze  to  bedzie  OSTATNIA  KADENCJA  tego  LOBUZA  "wojewody"  i  "spAsora",...  a  hierarchii  tez  sie  oberwie  za  nadgorliwosc  !!!

zaloguj się by móc komentować

Paris @ainolatak 1 listopada 2021 11:23
1 listopada 2021 15:29

Tak...

...  gorale  ze  wzgorz  Golan  !!!

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @kms
2 listopada 2021 08:43

Dałem plusa za ważny donos. Ale nie zgadzam się z ostatnimi zdaniami. Za kilka miesięcy te dane będę nieaktualne. 'Naród Polski' pospieszyl się nieco. 

Nadto nie podoba mi się ten skrót: ilość oficerów zamordowanych przez sowietów + ilosc zamordowanuch Żydów zestawione z dotychczasową ilością ofiar covid. Za duży skrót. Nie widząc zdjęć pomyślałem że tu chodzi o nowe ustalenia katyńskie i holocaustowe. Dla komunikatywność warto te zdjęcia dam w formie bezpośredniej. Albo dodać jeszcze jedno zdanie wyjaśniające.

zaloguj się by móc komentować

Michal-z-Goleniowa @kms
2 listopada 2021 10:19

Dzięki Krzysiek za informację. Dziś krzyże pokutne "wyszły" z mody, ale jak widać można zasponsorować takie coś. Wolałbym inwestycję w dobrych architektów projektujących ładne kościoły, albo w zwykłą kapliczkę przydrożną.

zaloguj się by móc komentować

chlor @Magazynier 2 listopada 2021 08:43
2 listopada 2021 12:19

Już od wczoraj te 76 jest nieaktualne. W koncepcji postawienia  płyty można tylko rozważać ile w niej głupoty zwykłej, głupoty udawanej, i złej woli. Natomiast same liczby..Z nich tylko liczba zamordowanych w Katyniu jest możliwa do dosć dokładnego ustalenia. Skala zgonów kowidowych to abstrakcja zależna od wybrania definicji zgonu "na kowid". No i nie obejmuje ofiar ubocznych samej walki z pandemią.

 

 

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @Michal-z-Goleniowa 2 listopada 2021 10:19
2 listopada 2021 12:22

Obawiam się, że nie wszyscy mogą ot tak sobie sponsorować i stawiać "takie coś". 

Spróbujmy zasponsorować tablicę z danymi liczbowymi osób, które zmarły w wyniku nieotrzymania realnej pomocy lub po zaszczepie. Znajdzie się obok "tego czegoś", znaczy wstrząsającej "karawaki" pandemicznej miejsce dla innego upamiętnienia tragedii przez innych sponsorów?

zaloguj się by móc komentować


agnieszka-slodkowska @kms
2 listopada 2021 16:53

Ciężko uwierzyć... zwłaszcza, że kilka razy w roku bywamy na Świętym Krzyżu. Podczas "szalejącej pandemii" w grudniu 2020 byliśmy na mszy św. (dokładnie 27 grudnia w niedzielę Świętej Rodziny), wtedy nikt nie przejmował się zakazami, nakazami i ograniczeniami. Tłumy w kościele, większość osób z maseczkami pod nosem, niektórzy bez, ksiądz przeciskający się z tacą miedzy wiernymi. Fakt, terminal był, ale jokoś nikt z niego nie korzystał. A teraz coś takiego....

Dziękuję za wieści. Plus. Pozdrawiamy.

P.S. Góry Świętokrzyskie o każdej porze roku wyglądają przepięknie. Pozwolę sobie na załączenie obrazu "Droga na Święty Krzyż", który powstał po tamtej niedzieli.

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować